wtorek, 1 marca 2016

WAKACJE Z JĘZYKIEM: Zagraniczne staże, praktyki i inne możliwościPoczątek marca to odpowiedni moment dla studentów i absolwentów, by zacząć poszukiwania zajęcia na okres wakacji. Dobrze by było, gdyby ta wakacyjna aktywność wiązała się z nauką języka francuskiego. Nie chodzi o to, żeby siedzieć w książkach, ale żeby przećwiczyć zdobytą wiedzę w praktyce. Nic tak nie uczy samodzielności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach (nie tylko językowych) jak wyjazd za granicę

W tym poście przeanalizuję znane mi możliwości wyjazdów na zagraniczne staże, praktyki, i wolontariaty, a także przedstawię inne opcje, pozwalające podszkolić znajomość języka francuskiego i zdobyć ciekawe doświadczenia.1. Praktyki Erasmus

Dla kogo: studenci i absolwenci do roku po ukończeniu studiów.
Czas trwania: 2-12 miesięcy.

Opis: Są to zagraniczne praktyki, które odbywa się w dziedzinie zbliżonej do kierunku studiów. Możecie praktykować we francuskim przedsiębiorstwie, szkole, uniwersytecie, organizacji non-profit lub  w innej instytucji  takiej jak muzeum, biblioteka, czy szpital. Praktyk szuka się samodzielnie. Uczelnia kwalifikuje danego studenta do wyjazdu i pomaga przy  załatwianiu formalności (których jest sporo). Stypendium miesięczne na pobyt we Francji wynosi 600 euro. Poziom znajomości języka jest zależy od wymagań pracodawcy. 

LINKI:
2. WORKCAMP

Dla kogo:  wszyscy, niezależnie od wieku.

Czas trwania:  minimum 2 tygodnie.

Opis:  Workcamp to krótkoterminowy wolontariat. Kilkunastoosobowa grupa osób z całego świata, zbiera się w danym miejscu by wspólnie pomagać lokalnej społeczności. Może to być pomoc przy organizacji festiwali, imprez artystycznych i kulturalnych, renowacji zabytków lub wykonywanie prac archeologicznych. Do wyboru jest też  praca z niepełnosprawnymi, z dziećmi, projekty związane z ochroną środowiska i wiele innych. Praca zajmuje kilka godzin dziennie, a wolny czas przeznacza na zwiedzanie i poznawanie kulturyJeśli chodzi o koszta- przeważnie jest tak, że trzeba samemu opłacić wpisowe, ubezpieczenie i przejazd, a pobyt i wyżywienie gwarantuje organizacja. Poziom wymagań językowych w danym kraju zwykle nie jest wysoki. Ważna jest jednak komunikatywna znajomość angielskiego.


3. Wolontariat lub praktyki z AISEC

Dla kogo: Studenci i absolwenci do 2 lat po ukończeniu studiów, którzy nie przekroczyli trzydziestego roku życia.
Czas trwania: minimum 2 miesiące.

Opis: AISEC to organizacja studencka, do której warto się zapisać, nawet gdy nie planuje się wyjazdu. Członkowie organizują spotkania, targi pracy, warsztaty językowe, przyjmują gości z różnych krajów. Dzięki aktywnemu działaniu w takiej organizacji, można zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, i zdobyć międzynarodowe kontakty. Jeśli chodzi o wyjazdy, można jechać na drugi koniec świata, a aby to zrealizować możliwe są dwie opcje.

Wolontariat: Aby wyjechać na wolontariat wystarczy posługiwać się angielskim na poziomie B1. Podczas wyjazdu, można sprawdzić się w dziedzinie kultury, edukacji, marketingu lub rozwiązywania problemów świata. Podobnie jak na workcampach, jest do wykonania projekt, nad którym pracują uczestnicy. Z tego co wiem, praca nie jest czasochłonna, więc jest sporo czasu na poznawanie ludzi i kultury. 

Praktyki: W tym wypadku trzeba już trochę lepiej znać język, być na trzecim roku studiów i mieć minimalne doświadczenie w pracy. Praktyki są płatne i można je zrealizować w kilku obszarach. Do wyboru jest marketing, IT, edukacja i biznes

Zgłoszenia na  wolontariat, i na praktyki odbywają się podobnie. Należy zarejestrować się na  stronie oddziału AISEC w Waszym mieście lub okolicy, i umówić się na spotkanie. Osoba odpowiedzialna za Wasz wyjazd, pomaga znaleźć odpowiednią ofertę i wszystko zorganizować. Trzeba jednak samemu opłacić wpisowe i podróż.  4. Praktyki  za pośrednictwem  polskich firm

Dla kogo: Studenci, czasem absolwenci.
Czas trwania: 2-6 miesięcy.

Opis: Firmy pośredniczące, zajmują się organizowaniem staży i praktyk w różnych branżach.Najczęściej dotyczą pracy w hotelarstwie i turystyce. Firmy funkcjonują w ten sposób, że mają swoją bazę ofert praktyk, które oferują chętnym. Aby z nich skorzystać trzeba jednorazowo zapłacić od 400-1000 euro, z tym, że mamy gwarancję, że nikt nas nie oszuka i pomoże dopełnić formalności. Dodatkowo, trzeba opłacić podróż, oraz zazwyczaj lokum i wyżywienie. Praktyki są płatne, a stawki wahają się w granicach 600-1300 euro za miesiąc. 

5. Letnie Uniwersytety  (Summer Universities)

Dla kogo: Studenci, czasem absolwenci.
Czas trwania: 1-3 tygodnie.

Opis: Letni Uniwersytet nie ma nic wspólnego ze studiowaniem. To projekt, który zrzesza zainteresowane osoby, by umożliwić im  poznanie języka, kultury i społeczności wybranego regionu. Projekty przybierają różne formy. Niektóre mają formułę kursów językowych, inne są bardziej warsztatowe. Nie zawsze muszą dotyczyć nauki języka. Mogą to być warsztaty gotowania, modowe lub związane ze sztuką. Są treningi interpersonalne, szkolenia dla liderów i wiele innych. Istnieją dwa rodzaje Letnich Uniwersytetów.

Pierwszy typ to wyjazdy tworzone przez organizacje studenckie AEGEE. Aktualnie nie ma ofert wyjazdów do Francji, ale za to Włochy i Hiszpania są równie kuszące. Ceny są bardzo niskie, bo koszt pobytu (zakwaterowanie, wyżywienie i transport publiczny) to około 200 euro za dwa tygodnie. Aby zakwalifikować się na wyjazd, trzeba zapisać się do najbliższej organizacji AEGEE. Następnie wybrać maksymalnie trzy oferty, wysłać swój list motywacyjny i czekać na odpowiedź. Największe szanse na wyjazd mają aktywni studenci, z potwierdzonymi osiągnięciami.

Drugi rodzaj wyjazdów organizują uczelnie. Podobnie jak w powyższym przypadku są to kursy i warsztaty o różnej tematyce, najczęściej  językowo- kulturowej. Ten rodzaj Letnich Uniwersytetów jest popularny we Francji, więc możliwości wyjazdów jest sporo. Jest jeden mankament- są drogieSam kurs to koszt około 600-1000 euro, a dodatkowo trzeba doliczyć podróż, zakwaterowanie w akademiku lub u rodziny goszczącej, oraz wyżywienie. Podobno można uzyskać na nie dofinansowania, ale muszę przyznać, że kompletnie się na tym nie znam.

LINKI:
Polska strona organizacji AEGEE


6. Wolonturystyka

Dla kogo:  wszyscy.
Czas trwania: do wyboru.

Opis: Wolonturystyka to termin który łączy dwa pojęcia- wolontariat i turystykę. Tego typu wyjazd daje możliwość pobytu w wybranym miejscu na całym świecie, w zamian za nieodpłatne wykonywanie pracy. To znaczy, że znajdujecie sobie zleceniodawcę- przykładowo rodzinę, która chce abyście uczyli ich dzieci angielskiego, pracowali na ich farmie, lub zajmowali się ogrodem. Zapewniają Wam dach nad głową, dostajecie jedzenie, macie czas na zwiedzanie i poznawanie lokalnej kultury, ale nie dostajecie za to pieniędzy. Sami wybieracie, ile czasu chcecie spędzić u danych hostów. Taki sposób poznawania świata, jest często wybierany przez podróżników.

LINKI:
Oferty 3

7. Summer Au Pair

Dla kogo: osoby w wieku 19-28 lat, z doświadczeniem w opiece nad dziećmi.
Czas trwania: 1-3 miesiące.

Opis: Au pair to wyjazd, polegający na opiece nad dziećmi w obcym kraju. Zwykle wyjeżdża się na dłużej, ale program Summer Au Pair pozwala spędzić za granicą tylko okres wakacyjny. Mieszka się u rodziny goszczącej, i razem z nią spędza się czas. Jeśli rodzina wyjeżdża na wakacje, zabiera Was ze sobą. Czas wolny można wykorzystać na poznawanie okolicy i szkolenie języka na kursach. Aby zostać Summer Au Pair, można zgłosić się do agencji (opłata dla agencji to ok. 700 zł), lub szukać ofert na własną rękę. W ramach wyjazdu, dostaje się kieszonkowe w wysokości mniej więcej 300 euro miesięcznie.

LINKI:


8. Wolontariat w sekcji francuskiej, na Światowych Dniach Młodzieży

Dla kogo: Osoby pełnoletnie.
Czas trwania: Dwa tygodnie (tydzień szkolenia i tydzień pracy).
Opis: Nieważne, czy jesteście katolikami czy nie. ŚDM w Krakowie to niepowtarzalna okazja do spotkania ludzi z całego świata, nie wyjeżdżając z kraju. Aktualnie, poszukiwani są polscy ochotnicy ze znajomością języka francuskiego, do pomocy we francuskiej kwaterze głównej. Zadania wolontariuszy to opieka nad uczestnikami, tłumaczenia, kontakt z mediami itp.

LINKI:


9. Prace sezonowe

Opis: Jeśli chodzi o prace sezonową we Francji, na myśl przychodzi mi popularne wśród znajomych wrześniowe winobranie. Są to wyjazdy na dwa tygodnie, podczas których ciężko pracuje się przy zbiorze winogron. Praca jest dobrze płatna, więc wiele osób po dwutygodniowej harówce, urządza sobie odpoczynek w postaci podróży po Francji. Tego typu pracę można zdobyć poprzez pośredników, lub  zgłosić się bezpośrednio do francuskiego pracodawcy. Jeśli chodzi o inne formy  prac sezonowych we Francji, najlepiej szukać ofert w poniższych linkach.

LINKI:
Wyszukiwarka ofert pracy
Wyszukiwarka ofert pracy 2
Francuski odpowiednik strony olx
Wyszukiwarka ofert pracy dla studentów
Wakacyjne oferty pracy dla studentów
Praca jako animator
Work and Travel FrancjaSama jestem w trakcie poszukiwań zajęcia na moje ostatnie studenckie wakacje. Jeśli zatem macie jakieś informacje, lub doświadczenia w tej kwestii- podzielcie się proszę w komentarzach. 9 komentarzy:

 1. Interesujący i bardzo dobrze przygotowany wpis! Wiedziałam, że możliwości jest sporo, a Ty tutaj wszystko pięknie podałaś razem zebrane :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne opracowanie! Poleci do moich czytelników w najbliższym wtorkowym linkowaniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny materiał! Gdybym tylko trafiła na takie kompendium wiedzy kilka lat temu pewnie do Francji trafiłabym o wiele szybciej ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem staż za granicą to najlepsza lekcja języka. Nie masz wyjścia musisz się dogadać, a uczysz się błyskawicznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej, myślicie że po dwóch latach angielskiego w Speak Up uda mi się dostać do WorkCamp? W sumie umiem już komunikatywnie się porozumiewać. Dostałem się na ŚDM więc to dużo znaczy. Kułem 2 lata w szkole językowej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz, ale pewnie Ci się uda. :)

   Usuń
 6. jeśli chodzi o wakacyjna pracę to ja przede wszystkim szukałem jej poprzez agencje pośrednictwa pracy MG Solutions. Na prawdę mają sporo ciekawych ofert, z których mez problemu wybrałem taką, która idealnie pasowała dla mnie. uważam, że szukanie pracy poprzez agencję bardzo przyspiesza cały proces i na prawdę mozna znaleźć dobre zatrudnienie w ten sposób

  OdpowiedzUsuń